Kopčany čaká počas víkendu návrat do slávnej minulosti

27.06.2013 Skalica

Kopčany 27. júna (TASR) – Otvorenie Múzea Kopčany a liturgicko-spoločenské podujatie pri románskom Kostole sv. Margity Antiochijskej s názvom Cyrilometodská ratolesť čakajú počas nadchádzajúceho víkendu hraničnú obec Kopčany na Záhorí. Popritom sa uskutoční aj slávnostné zasadnutie obecného zastupiteľstva spojené s odovzdaním čestného občianstva Kopčian archeológovi Petrovi Baxovi ako ocenenie jeho zásluh pri výskume, výsledky ktorého viedli k zápisu Kostola sv. Margity do Zoznamu pamiatok európskeho kultúrneho dedičstva. Kostol je považovaný za jeden z najstarších na území Slovenska.

Novozriadené Múzeum Kopčany otvorí prvýkrát svoje brány v objekte starobylého Žrebčinca v sobotu 29. júla. Jeho vlastivedná expozícia je orientovaná na históriu obce, časť sa týka novodobých dejín a časť obdobia Veľkej Moravy. Návštevníci si tam okrem iného môžu pozrieť exponáty, ktoré sa našli počas archeologických prieskumov lokality v posledných desaťročiach. Kurátorom tejto časti je Peter Baxa. Ako uviedol pre TASR, o históriu obce sa vedecké inštitúcie začali systematickejšie zaujímať až po 2. svetovej vojne. Senzačný objav mikulčického hradiska Valy na Morave, cirkevnej architektúry a bohatých hrobov z 9. až 10. storočia v rokoch 1954 - 1956 však ešte nebol dostatočným signálom pre slovenských archeológov, aby sa na kopčianskej strane rieky Morava zaujímali o bezprostredné okolie hradiska spájaného s dynastiou Mojmírovcov. Potom nasledoval prieskum v 60. rokoch s nálezmi pohrebiska z 9. storočia. Kostol sv. Margity bol vtedy považovaný za gotický. "V roku 1994 zorganizoval kopčiansky kronikár Vladimír Grigar archeologický a stavebno-historický výskum kostola v spolupráci so Záhorským múzeom v Skalici a jeho výsledky upozornili odbornú obec, že ide o staršiu stavbu, než sa predpokladalo. V roku 1995 bol kostol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku," informoval Baxa.

Pamiatkový úrad SR Bratislava na základe tohto impulzu od roku 1995 pokračoval vo výskume, v rokoch 2004 - 2007 bola archeologicky preskúmaná aj časť príkostolného cintorína a jeho najstaršie hroby posunuli dobu výstavby kostola do obdobia mojmírovskej dynastie. Topografický výskum celého katastra Kopčian potom ukázal, že Kostol sv. Margity je pozostatkom sídelného areálu z 9. - 10. storočia, ktorý súvisel s historickou cestou na mikulčické hradisko Valy. Bol súčasťou najbližšieho zázemia hradiska a súčasne sídlom správcu tohto územia. V roku 2008 bolo celé toto územie vyhlásené za Pamiatkovú zónu Kopčany a o rok neskôr sa Kostol sv. Margity dostal do Zoznamu európskeho kultúrneho dedičstva.

Výsledky výskumu priviedli Petra Baxu v roku 2000 k myšlienke vybudovať česko-slovenský Archeologický park Mikulčice – Kopčany, ktorý má spojiť pôvodne celistvé historické územie a obnoviť jeho niekdajšiu podobu. Obec a Krajský úrad Juhomoravského kraja v Brne od roku 2008 postupne realizujú v tomto duchu spoločné projekty.

V nedeľu 30. júna v rámci liturgicko-spoločenského podujatia k oslavám 1150. výročia príchodu vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda na naše územie bude pri Kostole sv. Margity Antiochijskej slúžiť omšu bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Podujatie pripravili mesto Holíč a Trnavský samosprávny kraj.
 

Vyberte región

mark